TDK Corporation C1608NP01H390J080AA
C1608NP01H390J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP01H390J080AA
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP01H390J080AA.pdf
Availability of C1608NP01H390J080AA
QUANTITY
C1608NP01H390J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP01H390J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP01H390J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP01H390J080AA
Related LinksC1608NP01, C1608NP01H390J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP01H390J080AA Details Description
Related parts for C1608NP01H390J080AA
MOSFET N-CH 60V 8.2A 8-SOIC datasheet.pdf
IC CAN TXRX W/BUS WAKE-UP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY TFT LCD 40QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf