TDK Corporation C1608NP01H560J080AA
C1608NP01H560J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP01H560J080AA
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP01H560J080AA.pdf
Availability of C1608NP01H560J080AA
QUANTITY
C1608NP01H560J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP01H560J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP01H560J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP01H560J080AA
Related LinksC1608NP01, C1608NP01H560J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP01H560J080AA Details Description
Related parts for C1608NP01H560J080AA
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf