TDK Corporation C1608NP02A080D080AA
C1608NP02A080D080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02A080D080AA
Brief Description
CAP CER 8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02A080D080AA.pdf
Availability of C1608NP02A080D080AA
QUANTITY
C1608NP02A080D080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02A080D080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02A080D080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02A080D080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02A080D080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02A080D080AA Details Description
Related parts for C1608NP02A080D080AA
RES SMD 1.15K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 5V OUT 50W datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A DUAL 10POS datasheet.pdf
OSC XO 38.4MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 27MM datasheet.pdf