TDK Corporation C1608NP02A090D080AA
C1608NP02A090D080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02A090D080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02A090D080AA.pdf
Availability of C1608NP02A090D080AA
QUANTITY
C1608NP02A090D080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02A090D080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02A090D080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02A090D080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02A090D080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02A090D080AA Details Description
Related parts for C1608NP02A090D080AA
IC OPAMP VFB 145MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS VERT GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.039 GRAY 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 236MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.2A SOT953 datasheet.pdf