TDK Corporation C1608NP02A151J080AA
C1608NP02A151J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02A151J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02A151J080AA.pdf
Availability of C1608NP02A151J080AA
QUANTITY
C1608NP02A151J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02A151J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02A151J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02A151J080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02A151J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02A151J080AA Details Description
Related parts for C1608NP02A151J080AA
CONVERTER DC/DC 3.3V +/-12V OUT datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 08 POS .295 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 25VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf