TDK Corporation C1608NP02A270J080AA
C1608NP02A270J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02A270J080AA
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02A270J080AA.pdf
Availability of C1608NP02A270J080AA
QUANTITY
C1608NP02A270J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02A270J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02A270J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02A270J080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02A270J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02A270J080AA Details Description
Related parts for C1608NP02A270J080AA
FIXED IND 2.7UH 30MA 1.15 OHM datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf