TDK Corporation C1608NP02E821J080AA
C1608NP02E821J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02E821J080AA
Brief Description
CAP CER 820PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02E821J080AA.pdf
Availability of C1608NP02E821J080AA
QUANTITY
C1608NP02E821J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02E821J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02E821J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02E821J080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02E821J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02E821J080AA Details Description
Related parts for C1608NP02E821J080AA
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 60POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 20MA 140 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
JFET N-CH 50MA 300MW SPA datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 8A datasheet.pdf
UM4224 UNIVERSAL MAT 10M datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3/8" 6.13" datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf