TDK Corporation C1608X5R1A105K080AC
C1608X5R1A105K080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1A105K080AC
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1A105K080AC.pdf
Availability of C1608X5R1A105K080AC
QUANTITY
C1608X5R1A105K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1A105K080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1A105K080AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1A105K080AC
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1A105K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1A105K080AC Details Description
Related parts for C1608X5R1A105K080AC
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD IPM 600V 10A SUPERMINIDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf