TDK Corporation C1608X5R1C105M080AA
C1608X5R1C105M080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1C105M080AA
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1C105M080AA.pdf
Availability of C1608X5R1C105M080AA
QUANTITY
C1608X5R1C105M080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1C105M080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1C105M080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1C105M080AA
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1C105M080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1C105M080AA Details Description
Related parts for C1608X5R1C105M080AA
IC EEPROM 1MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MALE 80POS 4ROW SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 RSMA MALE NM datasheet.pdf
BOTTOM PLATE FOR ALUM CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.8A 68V DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC datasheet.pdf