TDK Corporation C1608X5R1C224M
C1608X5R1C224M picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1C224M
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1C224M.pdf
Availability of C1608X5R1C224M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608X5R1C224M Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1C224M
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1C224M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1C224M
Related LinksC1608X5, C1608X5R1C224M Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1C224M Details Description
Related parts for C1608X5R1C224M
SWITCH 8 POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LINEAR SNGL 20-TQFN datasheet.pdf
IC PROCESSOR NEURON 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
PMI CONVEX CAP CLR DIFF FROSTED datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 7SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf