TDK Corporation C1608X5R1C475M080AC
C1608X5R1C475M080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1C475M080AC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1C475M080AC.pdf
Availability of C1608X5R1C475M080AC
QUANTITY
C1608X5R1C475M080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1C475M080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1C475M080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1C475M080AC
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1C475M080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1C475M080AC Details Description
Related parts for C1608X5R1C475M080AC
CAP TANT 6.8UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 13.513MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 62.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 4A 122 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf