TDK Corporation C1608X5R1C685K080AB
C1608X5R1C685K080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1C685K080AB
Brief Description
CAP CER 6.8UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1C685K080AB.pdf
Availability of C1608X5R1C685K080AB
QUANTITY
C1608X5R1C685K080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1C685K080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1C685K080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1C685K080AB
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1C685K080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1C685K080AB Details Description
Related parts for C1608X5R1C685K080AB
TRANSMITTER FM REMOTE 315MHZ 1SW datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 2POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 2KV R7 NONSTND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 200V datasheet.pdf