TDK Corporation C1608X5R1E224K080AA
C1608X5R1E224K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1E224K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1E224K080AA.pdf
Availability of C1608X5R1E224K080AA
QUANTITY
C1608X5R1E224K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1E224K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1E224K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1E224K080AA
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1E224K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1E224K080AA Details Description
Related parts for C1608X5R1E224K080AA
VARISTOR 1080V 40KA ENCASED datasheet.pdf
IC PCI HOT PLUG CTLR DUAL 48TQFP datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT 3/8X3/16X12.00" datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 920UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf