TDK Corporation C1608X5R1H105M080AB
C1608X5R1H105M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1H105M080AB
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1H105M080AB.pdf
Availability of C1608X5R1H105M080AB
QUANTITY
C1608X5R1H105M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1H105M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1H105M080AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1H105M080AB
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1H105M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1H105M080AB Details Description
Related parts for C1608X5R1H105M080AB
FIXED IND 33UH 1.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 244-DIMM datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 48POS STR datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
DUCT SLOT TYPE F PVC BLUE 6' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1.6KV RAD datasheet.pdf