TDK Corporation C1608X5R1H333K080AA
C1608X5R1H333K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1H333K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1H333K080AA.pdf
Availability of C1608X5R1H333K080AA
QUANTITY
C1608X5R1H333K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1H333K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1H333K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1H333K080AA
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1H333K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1H333K080AA Details Description
Related parts for C1608X5R1H333K080AA
IC FPGA 192 I/O 223CPGA datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC AMP RF N-CH 30V TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
28P MTA100 CONN ASSY NAT 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
POT 100 OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT RA datasheet.pdf