TDK Corporation C1608X5R1H683M080AA
C1608X5R1H683M080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1H683M080AA
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1H683M080AA.pdf
Availability of C1608X5R1H683M080AA
QUANTITY
C1608X5R1H683M080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1H683M080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1H683M080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1H683M080AA
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1H683M080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1H683M080AA Details Description
Related parts for C1608X5R1H683M080AA
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 14.6MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA 2CH 20TQFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf