TDK Corporation C1608X6S1A105M080AC
C1608X6S1A105M080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1A105M080AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1A105M080AC.pdf
Availability of C1608X6S1A105M080AC
QUANTITY
C1608X6S1A105M080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1A105M080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1A105M080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1A105M080AC
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1A105M080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1A105M080AC Details Description
Related parts for C1608X6S1A105M080AC
TRIMMER 100K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .05W 15MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf