TDK Corporation C1608X6S1A685M080AC
C1608X6S1A685M080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1A685M080AC
Brief Description
CAP CER 6.8UF 10V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1A685M080AC.pdf
Availability of C1608X6S1A685M080AC
QUANTITY
C1608X6S1A685M080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1A685M080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1A685M080AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1A685M080AC
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1A685M080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1A685M080AC Details Description
Related parts for C1608X6S1A685M080AC
CONN RECEPT 8POS MALE PCB datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ PECL SMD datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf