TDK Corporation C1608X6S1E334M080AB
C1608X6S1E334M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1E334M080AB
Brief Description
CAP CER 0.33UF 25V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1E334M080AB.pdf
Availability of C1608X6S1E334M080AB
QUANTITY
C1608X6S1E334M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1E334M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1E334M080AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1E334M080AB
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1E334M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1E334M080AB Details Description
Related parts for C1608X6S1E334M080AB
BUZZER 2.73KHZ 2-4V EXT DRV SMD datasheet.pdf
SWITCH KNOB ALT 2POS SPST BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 32POS datasheet.pdf
RES SMD 5.9KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf