TDK Corporation C1608X6S1H334K080AB
C1608X6S1H334K080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1H334K080AB
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1H334K080AB.pdf
Availability of C1608X6S1H334K080AB
QUANTITY
C1608X6S1H334K080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1H334K080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1H334K080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1H334K080AB
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1H334K080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1H334K080AB Details Description
Related parts for C1608X6S1H334K080AB
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 225MA 1.1 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf