TDK Corporation C1608X7R1H224M080AB
C1608X7R1H224M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1H224M080AB
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1H224M080AB.pdf
Availability of C1608X7R1H224M080AB
QUANTITY
C1608X7R1H224M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1H224M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1H224M080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1H224M080AB
Related LinksC1608X7R1, C1608X7R1H224M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1H224M080AB Details Description
Related parts for C1608X7R1H224M080AB
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 12V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 28SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK 75/22MM-48" datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 100POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 180MA 1.2 OHM datasheet.pdf