TDK Corporation C1608X7R1H224M080AB
C1608X7R1H224M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1H224M080AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1H224M080AB.pdf
Availability of C1608X7R1H224M080AB
QUANTITY
C1608X7R1H224M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1H224M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1H224M080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1H224M080AB
Related LinksC1608X7R1, C1608X7R1H224M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1H224M080AB Details Description
Related parts for C1608X7R1H224M080AB
RES SMD 60.4OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM FLUSH GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
VARISTOR 61V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET 64POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
FUSE 90A 700V FAST datasheet.pdf
1000UF 63V 16X25 datasheet.pdf