TDK Corporation C1608X7R1V684M080AC
C1608X7R1V684M080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1V684M080AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 35V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1V684M080AC.pdf
Availability of C1608X7R1V684M080AC
QUANTITY
C1608X7R1V684M080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1V684M080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1V684M080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1V684M080AC
Related LinksC1608X7R1, C1608X7R1V684M080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1V684M080AC Details Description
Related parts for C1608X7R1V684M080AC
CABLE GLAND IP67 PLASTIC M 20 datasheet.pdf
MOSFET VHF/UHF N-CH 25V TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20MLPQ datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 11.81"L X 7.87"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
WPS-M50 PVC CABLE GLAND SHRO datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf