TDK Corporation C1608X7R2A222M/10
C1608X7R2A222M/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R2A222M/10
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R2A222M/10.pdf
Availability of C1608X7R2A222M/10
QUANTITY
C1608X7R2A222M/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R2A222M/10
Internal Part NumberEIS-C1608X7R2A222M/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R2A222M/10
Related LinksC1608X7R, C1608X7R2A222M/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R2A222M/10 Details Description
Related parts for C1608X7R2A222M/10
OSC XO 32.514MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC VIDEO DECOD W/FILTER 100HTQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
38 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf