TDK Corporation C1608X8R1E683K080AA
C1608X8R1E683K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X8R1E683K080AA
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V X8R 0603
Datasheet Download
C1608X8R1E683K080AA.pdf
Availability of C1608X8R1E683K080AA
QUANTITY
C1608X8R1E683K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X8R1E683K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X8R1E683K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X8R1E683K080AA
Related LinksC1608X8R1, C1608X8R1E683K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X8R1E683K080AA Details Description
Related parts for C1608X8R1E683K080AA
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf