TDK Corporation C1608X8R1H472K080AA
C1608X8R1H472K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X8R1H472K080AA
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X8R 0603
Datasheet Download
C1608X8R1H472K080AA.pdf
Availability of C1608X8R1H472K080AA
QUANTITY
C1608X8R1H472K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X8R1H472K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X8R1H472K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X8R1H472K080AA
Related LinksC1608X8R1, C1608X8R1H472K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X8R1H472K080AA Details Description
Related parts for C1608X8R1H472K080AA
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKAWAY 7POS .100 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 125V datasheet.pdf
DSUB 21XA4 M PCR/A G50 CAD datasheet.pdf
3.5MM FEED-THRU NCKL 4.40 SCREWS datasheet.pdf