TDK Corporation C1632X7R1H223M070AC
C1632X7R1H223M070AC picture photo
Mfg. Part Number
C1632X7R1H223M070AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0612
Datasheet Download
C1632X7R1H223M070AC.pdf
Availability of C1632X7R1H223M070AC
QUANTITY
C1632X7R1H223M070AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1632X7R1H223M070AC
Internal Part NumberEIS-C1632X7R1H223M070AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Reverse Geometry Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series Reverse Geometry MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1632X7R1H223M070AC
Related LinksC1632X7R1, C1632X7R1H223M070AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1632X7R1H223M070AC Details Description
Related parts for C1632X7R1H223M070AC
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
DK 4 SS/35 TAB 6.3 PA BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
LED PANEL IND RED/GRN SNAP-IN datasheet.pdf
PANEL STEEL 10.2X22.2" WHT datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf