| Internal Part Number | EIS-C1702.21.02 | |
| Product Training Modules | Cable Basics - Composition, Construction and Proper Use | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Multiple Conductor Cables | |
| Series | - | |
| Cable Type | Multi-Conductor | |
| Number of Conductors | 2 | |
| Wire Gauge | 14 AWG | |
| Conductor Strand | 41/30 | |
| Conductor Material | Copper, Bare | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.220" (5.59mm) | |
| Shield Type | - | |
| Length | 1000' (304.8m) | |
| Jacket Color | White | |
| Ratings | - | |
| Features | - | |
| Voltage | - | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C | |
| Usage | Audio-Video, Home | |
| Conductor Insulation | Polypropylene (PP) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.021" (0.53mm) | |