KEMET C1808C101KGRACTU
C1808C101KGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C101KGRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
C1808C101KGRACTU.pdf
Availability of C1808C101KGRACTU
QUANTITY
C1808C101KGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C101KGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C101KGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C101KGRACTU
Related LinksC1808C10, C1808C101KGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C101KGRACTU Details Description
Related parts for C1808C101KGRACTU
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 100CPR 4MM datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
BNC TWIN JACK/JACK SPLICE datasheet.pdf
MGRID HDR SMT W/CAP .76AULF datasheet.pdf
HEATSHRINK REFILL PK 1/8"-6" BLK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
308FX2-SC ETHERNET SWITCH datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V 10% X6S 0805 datasheet.pdf