KEMET C1808C151KGRACTU
C1808C151KGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C151KGRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
C1808C151KGRACTU.pdf
Availability of C1808C151KGRACTU
QUANTITY
C1808C151KGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C151KGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C151KGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C151KGRACTU
Related LinksC1808C15, C1808C151KGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C151KGRACTU Details Description
Related parts for C1808C151KGRACTU
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5 datasheet.pdf