KEMET C1808C180JHGACTU
C1808C180JHGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C180JHGACTU
Brief Description
CAP CER 18PF 3KV NP0 1808
Datasheet Download
C1808C180JHGACTU.pdf
Availability of C1808C180JHGACTU
QUANTITY
C1808C180JHGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C180JHGACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C180JHGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C180JHGACTU
Related LinksC1808C18, C1808C180JHGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C180JHGACTU Details Description
Related parts for C1808C180JHGACTU
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61181-259 datasheet.pdf
CONN TERMINAL 1/0 AWG AMPOWER datasheet.pdf
FUSE AUTO 120A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 17A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 77.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15POS datasheet.pdf