KEMET C1808C201JZGACTU
C1808C201JZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C201JZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 2.5KV NP0 1808
Datasheet Download
C1808C201JZGACTU.pdf
Availability of C1808C201JZGACTU
QUANTITY
C1808C201JZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C201JZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C201JZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C201JZGACTU
Related LinksC1808C20, C1808C201JZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C201JZGACTU Details Description
Related parts for C1808C201JZGACTU
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 3A LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 245MA 1.32 OHM datasheet.pdf