KEMET C1808C201JZGACTU
C1808C201JZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C201JZGACTU
Brief Description
CAP CER 200PF 2.5KV NP0 1808
Datasheet Download
C1808C201JZGACTU.pdf
Availability of C1808C201JZGACTU
QUANTITY
C1808C201JZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C201JZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C201JZGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C201JZGACTU
Related LinksC1808C20, C1808C201JZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C201JZGACTU Details Description
Related parts for C1808C201JZGACTU
CABLE PATCH CAT5E BLUE 14' datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
D4JL-2PFG-C5 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 2100MA DIMMABLE datasheet.pdf