KEMET C1808C331KGRACTU
C1808C331KGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C331KGRACTU
Brief Description
CAP CER 330PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
C1808C331KGRACTU.pdf
Availability of C1808C331KGRACTU
QUANTITY
C1808C331KGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C331KGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C331KGRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C331KGRACTU
Related LinksC1808C33, C1808C331KGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C331KGRACTU Details Description
Related parts for C1808C331KGRACTU
RES SMD 6.98M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M10 5V 36" datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 67MA 1W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
UC-EMP (27X18) RD datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
J' 60A TOUCHSAFE HOLDER datasheet.pdf