KEMET C1808C331MGRACTU
C1808C331MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C331MGRACTU
Brief Description
CAP CER 330PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
C1808C331MGRACTU.pdf
Availability of C1808C331MGRACTU
QUANTITY
C1808C331MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C331MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C331MGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C331MGRACTU
Related LinksC1808C33, C1808C331MGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C331MGRACTU Details Description
Related parts for C1808C331MGRACTU
CONN TERM BLOCK PCB 5MM 3POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
WRENCH BOX END 5/8X11/16" 10.31" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 800MA 130 MOHM datasheet.pdf
470UF 10V 6,3X11 datasheet.pdf