KEMET C1808C333K5RACTU
C1808C333K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C333K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1808
Datasheet Download
C1808C333K5RACTU.pdf
Availability of C1808C333K5RACTU
QUANTITY
C1808C333K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C333K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C333K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C333K5RACTU
Related LinksC1808C33, C1808C333K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C333K5RACTU Details Description
Related parts for C1808C333K5RACTU
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 4A TO-225AA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 VERT 12POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SURFACE BELT 1/2X24" S SFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FPA/C 9070-750 1.0M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf