KEMET C1808C470KHGACTU
C1808C470KHGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C470KHGACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 3KV NP0 1808
Datasheet Download
C1808C470KHGACTU.pdf
Availability of C1808C470KHGACTU
QUANTITY
C1808C470KHGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C470KHGACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C470KHGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C470KHGACTU
Related LinksC1808C47, C1808C470KHGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C470KHGACTU Details Description
Related parts for C1808C470KHGACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA DO35 datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 16POS 35DEG 5MM datasheet.pdf
CONN TAB HSG .250 6POS RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 400 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf