KEMET C1808C471JCGACTU
C1808C471JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C471JCGACTU
Brief Description
CAP CER 470PF 500V NP0 1808
Datasheet Download
C1808C471JCGACTU.pdf
Availability of C1808C471JCGACTU
QUANTITY
C1808C471JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C471JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C471JCGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C471JCGACTU
Related LinksC1808C47, C1808C471JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C471JCGACTU Details Description
Related parts for C1808C471JCGACTU
JUMPER-H1504TR/A3048G/H1504TR12" datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ17A/AE17/AFJ17A datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 3.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 950MA 222 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 24POS R/A BLUE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.000" 3MM 2LD datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA datasheet.pdf