KEMET C1808W473KDRACTU
C1808W473KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808W473KDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
C1808W473KDRACTU.pdf
Availability of C1808W473KDRACTU
QUANTITY
C1808W473KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808W473KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808W473KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808W473KDRACTU
Related LinksC1808W47, C1808W473KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808W473KDRACTU Details Description
Related parts for C1808W473KDRACTU
ADM24T/AE24M/ADM24T datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 840MA 131.6 MOHM datasheet.pdf
RF CABL HAND FORMABLE SMA M/M 4" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.7V 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A datasheet.pdf