KEMET C1812C102K5GACTU
C1812C102K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C102K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C102K5GACTU.pdf
Availability of C1812C102K5GACTU
QUANTITY
C1812C102K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C102K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C102K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C102K5GACTU
Related LinksC1812C10, C1812C102K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C102K5GACTU Details Description
Related parts for C1812C102K5GACTU
CONN HEADER 14 PIN DIP FORKED datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 220MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.1V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
INSERTION BLADE datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MICRO 21C P 36" YEL JACKP NI datasheet.pdf