KEMET C1812C102K5GACTU
C1812C102K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C102K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C102K5GACTU.pdf
Availability of C1812C102K5GACTU
QUANTITY
C1812C102K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C102K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C102K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C102K5GACTU
Related LinksC1812C10, C1812C102K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C102K5GACTU Details Description
Related parts for C1812C102K5GACTU
IDC CABLE - MSC26K/MC26G/MCS26K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR/MEMORY 10BIT 24SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PST 2A 48V datasheet.pdf
SENSOR IMAGE CMOS 2MP 68-CSP3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf