KEMET C1812C103K1GACTU
C1812C103K1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C103K1GACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C103K1GACTU.pdf
Availability of C1812C103K1GACTU
QUANTITY
C1812C103K1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C103K1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C103K1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C103K1GACTU
Related LinksC1812C10, C1812C103K1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C103K1GACTU Details Description
Related parts for C1812C103K1GACTU
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
DISPLAY QUAD DIGIT ALLNGAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE 6LCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf