KEMET C1812C104K5RACTU
C1812C104K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C104K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C104K5RACTU.pdf
Availability of C1812C104K5RACTU
QUANTITY
C1812C104K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C104K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C104K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C104K5RACTU
Related LinksC1812C10, C1812C104K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C104K5RACTU Details Description
Related parts for C1812C104K5RACTU
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC-DC 15W 48VIN 2.5VOUT SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-LLP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 100V 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 100V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf