KEMET C1812C122JDGACTU
C1812C122JDGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C122JDGACTU
Brief Description
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C122JDGACTU.pdf
Availability of C1812C122JDGACTU
QUANTITY
C1812C122JDGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C122JDGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C122JDGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C122JDGACTU
Related LinksC1812C12, C1812C122JDGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C122JDGACTU Details Description
Related parts for C1812C122JDGACTU
TVS DIODE 5VWM SOD923 datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 24-SOIC datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 3.5"LX3.25"W datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf