KEMET C1812C124J1GACTU
C1812C124J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C124J1GACTU
Brief Description
CAP CER 0.12UF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C124J1GACTU.pdf
Availability of C1812C124J1GACTU
QUANTITY
C1812C124J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C124J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C124J1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C124J1GACTU
Related LinksC1812C12, C1812C124J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C124J1GACTU Details Description
Related parts for C1812C124J1GACTU
JUMPER-H1502TR/A2015R/X 8" datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 13-INP 16-DIP datasheet.pdf
IC REG BST SWITCHD CAP ADJ 16QFN datasheet.pdf
SENS 750PSI 22MM 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM datasheet.pdf
RES 105K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf