KEMET C1812C162JDGACTU
C1812C162JDGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C162JDGACTU
Brief Description
CAP CER 1600PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C162JDGACTU.pdf
Availability of C1812C162JDGACTU
QUANTITY
C1812C162JDGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C162JDGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C162JDGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)