KEMET C1812C182JCGACTU
C1812C182JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C182JCGACTU
Brief Description
CAP CER 1800PF 500V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C182JCGACTU.pdf
Availability of C1812C182JCGACTU
QUANTITY
C1812C182JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C182JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C182JCGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C182JCGACTU
Related LinksC1812C18, C1812C182JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C182JCGACTU Details Description
Related parts for C1812C182JCGACTU
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.2V SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
ACCY MIRROR MNT 3/4 58U datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf