KEMET C1812C182JGRACTU
C1812C182JGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C182JGRACTU
Brief Description
CAP CER 1800PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812C182JGRACTU.pdf
Availability of C1812C182JGRACTU
QUANTITY
C1812C182JGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C182JGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C182JGRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C182JGRACTU
Related LinksC1812C18, C1812C182JGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C182JGRACTU Details Description
Related parts for C1812C182JGRACTU
CABLE TIE STD WR BLK 4.8" datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
POWER CHASSIS 600W 4 SLOT datasheet.pdf