KEMET C1812C182KGRACTU
C1812C182KGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C182KGRACTU
Brief Description
CAP CER 1800PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812C182KGRACTU.pdf
Availability of C1812C182KGRACTU
QUANTITY
C1812C182KGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C182KGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C182KGRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C182KGRACTU
Related LinksC1812C18, C1812C182KGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C182KGRACTU Details Description
Related parts for C1812C182KGRACTU
IC MOSFET DRVR 1/2BRDG NCH 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 6A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
PJ PRO TNTK INK MAGENTA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf