KEMET C1812C184K5RACTU
C1812C184K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C184K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C184K5RACTU.pdf
Availability of C1812C184K5RACTU
QUANTITY
C1812C184K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C184K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C184K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C184K5RACTU
Related LinksC1812C18, C1812C184K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C184K5RACTU Details Description
Related parts for C1812C184K5RACTU
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS 1MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
NUT,HEX,HEAVY datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf